ASKERLİK SÜRECİNDE ERKEK DAVRANIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ: KONU ÜZERİNE BİR ALAN ARAŞTIRMASI

25 Mar

Uykudan uyanıyor ve yatak içinde uzuvlarımı açma amaçlı sabah sporuma başlıyorum. Gözler hala kapalı, zira yataktan kalkana kadar kapanma yeminindeler. Onlar triplerini sürdüredursun deyip doğruluyorum GÜÜMM… Çizgi filmlerinde o kafada yıldız dönmesi olayına bu yaşımda şahit olup hala kapanma yemini etmiş gözlerimden akan yaşları siliyorum. Sonunda açıyorum gözlerimi. Manzara alışılmışlıktan farklı! Her şey mavi, her şey demir! Gözlerim grev yüzünden mi bana bunları yaşatıyor derken kafamdaki yıldız dönmesinin sebebini fark ediyorum. Bir ranzanın ilk katındayım, üzerimde sivil kıyafetlerim ve rengi solmuş mavi nevresimlerin içindeyim. Her Türk’ün bildiği kendine getirme hareketi olan cimcikleme (Anadolu’da ismi değişmekle mıncırma diyen de var) yöntemiyle kendimi bu tanımlanamaz durumun içinden söküp atmaya çalışsam da yöntemin %100 güvenilirliği bana uykuda olmadığımı hatırlatıyor.

İşte o 5-6 dakika süren şuursuzluktan sonra kendimi askeri dünyada bulmuş ve Türk erkeğine davranışsal bir tez tadında yaklaşma fırsatını yakalamıştım. Gözlemlerim keskin bir sonuca varıyor ki Türk erkeği askerde tutum ve davranışlarını değiştirme yoluna gidiyor. Asker ortama adapte olabilmek için kendinden bazı şeyleri yitirmeyi göze alıyor. Şu an Türkiye’deki 25 ve üstü erkekler, ki Türk erkeği diye genelleyeceğimiz bu grup aslında askerlikten sonra belli kalıplara girmiş ve bu kalıplardan çıkamamış erkek silsilesidir. Her biri kendinden bir şeyler bırakmış birliklerinde. Rap rap uygun adım yürürken verilmiş tüm tavizler. “Erkek milleti değil mi hepsi aynı!” nın altında yatan asıl gerçek işte o milletten herkesin askere gitmiş olması! Okuyacağınız bu yazıda Türk erkeklerinin 0 ebedi dönüşümlerinden bir kaç davranışı irdeleyeceğiz.

Tahammülsüzlük : Tipik Türk erkeği davranışıdır. Erkek en ufağından bekletilmeye dahi tahammül edemez. Öyledir ki kız arkadaşı gözüme iki kalem çekivereyim diye 2 dk geç kalsın erkek hadilere başlar, huzursuzlaşır, gerginleşir. Askeriye, askerden önceki erkek üzerinde türlü türlü oyunlar oynamış, sabrını denemiştir. Gereksiz, mantıksız ve boş yere bekleyişler “Bekle bekle nereye kadar!” zihniyetine açık olmayan askeriyeye sökmediğinden, 3 saat Allah’ın ayazında bekleyen asker o an sesini çıkaramadığı için sivilde 2 dk’lık bekleyişin haklı hesap soruşunu yaşar. Bekletilmenin nedenini öğrenmek, tez zamanda sonuca varmak ister. “Hayat beni neden yoruyorsun?” şeklindeki sızlanışları komutanın “Yürüyüş kararı sayılacak. MARŞ!” diye böğürmesiyle kesilirken son kez sinelere çekilen bu hareketler sivilde hiçbir şeyi sineye çekememe olarak kendini aksettirir.

Temizlik Eşiği : En fazla 5-6 kişilik aile ocağından askere geldiğini varsaydığımız erkeğin en iyi ihtimalle bir tuvaleti 100 kişiyle paylaşması bünyede farklı tepkilere yol açabiliyor. Bilinen bir gerçek var ki oda Türk erkeklerinin, kadınlarına oranla temizlik eşiklerinin düşüklüğü! Oysa erkek için askerlik gerçeği denen über fantastik bir gezegen vardır ve bu gezegende hayatta kalmak için temizlik eşiğinin düşürülmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki, bu gezegenin pisuvarlarına sıçan, hatta orada saçını yıkayan Alien‘lar vardır ve bu tiplerle aynı WC’yi, koğuşu, kim bilir belki de aynı ranzayı paylaşırsın. Hal böyle olunca erkek çoğu şeyi görmezden gelir. Gerekirse başkasının pisliğinin üzerine pisler. Erkek bu yeni gezegene ayak uydurma amaçlı savunma mekanizmaları geliştirir ve bunlar sivil hayata da sirayet eder.

Yere Tükürme (Balgamlı) : Bir Türk erkeği klasiğidir.

1. Aşama: Bu eskimeyen hareketi icra edebilmek için öncelikle insan istifi (en iyimseri 50 kişilik) koğuşta 5-6 gün uyuyup boğazı kurutarak, boğazı genizden tükürmeye elverişli hale getirmeliyiz.

2. Aşama: Sokakta rast geldiğimiz yaşlıca amcalarımız ve dedelerimizin genizden balgamı/sümüğü ağza çekme numarasını herkes duymuş ve görmüştür. İşte bu aşamada doğru nefes teknikleri ve boğaz kaslarının uygun kullanımıyla kendi sınırlarımızı keşfedip bu hareketi tecrübe ederiz.

3. Aşama: Bu aşamada kıvama gelmiş boğaz ve “haarrg tuuü” finaliyle yere başarılı bir tükürme gerçekleşebilir. Askerin peçete kullanmasının yasak olduğu yerlerde; (bu tür zamanlarda komutanlar burnunuzu parka koluna ya da eldivene silin emrini verir ve burada erkeğin temizlik eşiği devreye girer!) yahut peçete kıtlığında askerin uyguladığı bu hareket sivil hayatta da kendini hayli gösterir.

Anti-Tertip Düzen : Erkek DNAsındaki düzenli olma geninin deforme olması yetmezmiş gibi askeriyede her şeyin gereğinden fazla ve sinir bozucu şekilde nizami olması erkeğin zaten alışık olmadığı bünyesinde adeta bir ur gibi birikir birikir ve sivilde bu ur bir iltihap gibi akarak sevgilisine, annesine, karısına vb. kişilere ızdırap olur. Kirli sepete atılmayıp yatak odasında yerde duran kirli çorabın sorumlusu unutmayınız ki kocanız değil onu o hale getiren komutanlarıdır! MG

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: